ICT Security   Corporate ICT   Reseller Channel Link

Už 43 % domácností v ČR může naladit novou generaci televizního vysílání.

Další část České republiky pokrývá přechodová DVB-T2 síť pro nový standard pozemního vysílání, které je jako jediné televizní vysílání zdarma a využívá ho zhruba 60 % domácností. Vysílání se tak rozšiřuje z Prahy do ostravského a brněnského regionu. Do přechodové sítě navíc přibyly nové programy televizních stanic Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe Vysílání tak nyní může sledovat již  43 % obyvatel Česka.

CRA tak zahájily rozšiřování pokrytí  přechodové sítě pro novou generaci pozemního vysílání DVB-T2  / HEVC. V následujících měsících bude síť rozšiřována i do dalších regionů. Tato nová DVB-T2 síť bude zajišťovat vysílání televizních programů komerčních televizních stanic i po roce 2020, kdy se předpokládá vypnutí současných DVB-T sítí. CRA tak naplňují Strategii rozvoje pozemního vysílání, kterou schválila vláda České republiky.

Přechod na DVB-T2 je vynucen z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Pozemní vysílání přijímá více než 60 % domácností v ČR a je to jediná platforma, která je pro diváky zdarma. Souběžné vysílání, které spustily CRA, má i velmi důležitý sociální rozměr. Lidé mají čas na nákup nového přijímače až do roku 2020, čímž mají i prostor pro přirozenou obměnu televizorů. Na současném DVB-T vysílání se nic nemění až do roku 2020, diváci tak nyní nemusí nic řešit. Pokud si však domácnosti nyní budou pořizovat nový televizní přijímač, měl by to být takový, který podporuje nový standard vysílání DVB-T2 / HEVC.  

„Do jara 2018 chceme pokrýt více než 99 % území ČR a dát tak divákům čas na to, aby mohli na nové vysílání přirozeně přejít. Na trhu je nyní více než 800 certifikovaných televizorů a set top boxů, které umí nové vysílání přijímat a společně s výrobci pokračujeme v jejich testování,“ říká generální ředitel CRA Martin Gebauer. „Snažíme se o to, abychom lidem zachovali do budoucna možnost televizního příjmu zdarma, kterou nyní mají,“ dodává Martin Gebauer. „Nepodléhejme zavádějícím argumentům satelitních operátorů. Je potřeba si uvědomit, že pokud by došlo k destrukci pozemního vysílání, všichni bychom museli za každou televizi v domácnosti začít platit pravidelné paušální poplatky, tedy i za přijímače v kuchyni nebo třeba na chatě,“ doplňuje ředitel regulace CRA Marcel Procházka. Podle průzkumu, který tento týden zveřejnila agentura Nielsen Admosphere, se navíc téměř třetina respondentů v minulosti setkala s tím, že jim služby příjmu televizního vysílání byly navzdory slibům zpoplatněny.

CRA udělují logo „DVB-T2 ověřeno“ přijímačům, které vyhoví testování a prokáží, že budou schopné fungovat i v novém způsobu vysílání. Seznam přijímačů, kterých je nyní více než 800, najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Chytré žárovky můžete ovládat mobilem

Společnost TP-Link představuje chytré Wi-Fi žárovky řady LB. Všechny modely jsou ovladatelné prostřednictvím Wi-Fi, stmívatelné a až o 80 % energeticky méně náročné než klasické žárovky při stejném světelném toku. Jednotlivaé modely se liší i dalšími možnostmi, jako je nastavení teploty bílého nebo barevného odstínu světla podle denního rytmu.

Široké možnosti nastavení a programování osvětlení

Pomocí ovládací aplikace je možné měnit různé parametry osvětlení. Od prostého nastavení jasu (modely LB100 a 110) po barevnou teplotu (model LB120) či dokonce barevný odstín (LB130). Tímto způsobem lze vytvářet příjemná osvětlení pro specifické situace jako čtení, sledování televize, společenskou zábavu, odpočinek nebo spánek. Chytré Wi-Fi žárovky je možné řídit jednotlivě i po skupinách a nastavení pro různé situace si v aplikaci uložit jako scény, které lze jednoduše přepínat ručně nebo automaticky podle časového rozvrhu. Modely LB120 a LB130 navíc dokáží nejen automaticky rozsvěcet a zhasínat podle denní doby, ale také dennímu rytmu přizpůsobovat charakter světla, aby působilo co nejpříjemněji a nejpřirozeněji.

Ovládání osvětlení domácnosti na dálku

Chytré žárovky řady LB lze ovládat pomocí bezdrátového připojení Wi-Fi kdykoli a odkudkoli bez dodatečných hardwarových zařízení. Výrobce k tomuto účelu poskytuje bezplatnou aplikaci Kasa pro zařízení se systémem Android (verze 4.1 nebo vyšší) nebo iOS (verze 8 nebo vyšší). Žárovky TP-Link řady LB lze rovněž spárovat s ovládacími zařízeními pro inteligentní domácnost Amazon Echo, Dot, Tap a dalšími, která podporují hlasové ovládání.

Klíčové vlastnosti:

 • Ovládání svítidel na dálku tabletem nebo chytrým telefonem pomocí bezplatné aplikace pro iOS a Android
 • Jemné vyladění osvětlení včetně regulace jasu, teploty bílé a barvy světla
 • Možnost ovládání hlasem při propojení s digitální osobní asistentkou Amazon Alexa
 • Automatické přizpůsobování charakteru světla podle denní doby
 • Sledování spotřeby energie v reálném čase
 • Úspora energie až 80 % oproti tradiční žárovce s odpovídajícím světelným tokem
 • Nevyžaduje žádný další hardware – šroubuje se do standardní patice a připojuje přímo
  k domácí Wi-Fi síti

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Prestižní ocenění Red Dot Award: Product Design 2017

Společnost NETGEAR se stala novým šestinásobným držitelem prestižního designového ocenění Red Dot. Mezi letošními oceněnými produkty jsou bezpečnostní kamery Arlo Pro, Wi-Fi systém Orbi i tři bezdrátová zařízení řady Nighthawk.

Red Dot představuje nejvyšší ocenění za design po celém světě a napříč všemi průmyslovými odvětvími. Mezinárodní porota soutěže Red Dot uděluje toto prestižní ocenění pouze produktům, jejichž výjimečný design zřetelně vyniká nad srovnatelnými výrobky. V letošním roce porota hodnotila 5 500 produktů z 54 zemí, z nichž hned šest produktů značky NETGEAR získalo nejvyšší ocenění.

"NETGEAR působí na trhu již přes dvacet let. Po celou tuto dobu klade důraz jak na kvalitu a funkcionalitu svých produktů, tak i na jejich atraktivní design," uvádí James Hathway, průmyslový senior designér společnosti NETGEAR. "Jsme proto hrdí, že mezi oceněnými produkty jsou i letos naše výrobky. Svědčí to o tom, že naše práce a úsilí, které jí věnujeme, mají smysl."

Ocenění Red Dot Award: Product Design 2017 získaly tyto produkty:

 • Bezpečnostní kamera Arlo Pro – Plně bezdrátový monitorovací systém disponující dosud nejbohatší škálou špičkových technologií v čele s Full HD obrazem, obousměrným přenosem zvuku, pohybovými a zvukovými senzory, nočním snímáním, více než stodecibelovou sirénou a lokálním i cloudovým úložištěm zdarma. Kameru lze umístit do vnějších i vnitřních prostor, domů i do kanceláře.
 • Držák Arlo – Univerzální držák pro uchycení bezpečnostních kamer řady Arlo, který lze díky jeho speciálnímu tvaru a materiálu z nerezové oceli a silikonu umístit do vnitřních i venkovních prostor, na rovný povrch, ale i na větve či kovové sloupky.
 • Wi-Fi systém Orbi – První zařízení svého druhu využívající nově koncipovanou třípásmovou Wi-Fi technologii, která vytváří unikátní bezdrátový kanál mezi jednotlivými zařízeními řady Orbi. Tento „virtuální kabel“ zajišťuje maximální kombinovanou rychlost připojení až 3 Gb/s bez ohledu na počet připojených zařízení a špičkové pokrytí Wi-Fi signálem v rozsahu až 370 m². Výsledkem je vysoce stabilní a kvalitní připojení napříč celou domácností i jejím okolím, bez nutnosti řešit mrtvé zóny či slabší signál typicky způsobený zdmi, dveřmi či více poschodími.
 •  Mobilní router Nighthawk M1 – Světově první gigabitové LTE zařízení, které kombinuje funkci mobilního přístupového bodu a cestovního routeru. Nighthawk M1 disponuje zabezpečeným vysokorychlostním širokopásmovým mobilním připojením (stahování až do rychlosti 1Gb / 150Mb/s) pro až 20 uživatelů současně. Zároveň může sloužit jako sdílený hub umožňující přenos médií do připojených mobilních zařízení doma či na cestách.
 • Přepínač Nighthawk S8000 – Osmiportový přepínač, navržený speciálně pro potřeby přehrávání mediálního 4 K obsahu, gamingu a virtuální reality. Zařízení nabízí stabilní a výkonné připojení k síti s důrazem na rychlý a plynulý streaming dat a uživatelsky maximálně přívětivé nastavení pokročilých funkcí.
 • Wi-Fi router Nighthawk X10 – Wi-Fi router nové generace vybavený Wi-Fi standardem 802.11ad, technologií Wave 2Wi-Fi a čtyřstreamovou infrastrukturou s extrémní přenosovou rychlostí až 7,2 Gb/s. Ideální pro plynulé streamování 4 K multimédií, využívání virtuální reality či nepřetržité zálohování dat.

Slavnostní udělení cen Red Dot Awards 2017 proběhne 3. července 2017 v německém Essenu. Vítězné produkty budou následně zařazeny do stálé expozice Muzea designu.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor