Stanice vzdáleného ovládání rozšiřuje možnosti řízení aplikací na dálku

Nová stanice vzdáleného ovládání a nově přidané funkce, rozšiřují možnosti jejich využití v oblasti telecontrol aplikací, které vyžadují dálkové ovládání a monitorování. Obě jednotky tak umožňují snadné monitorování důležitých procesních veličin, jako jsou hladiny, průtoky, stavy naplnění, ale i tlaku a teploty. A to i pro velmi geograficky rozlehlé areály a distribuovaná měření. Naměřené procesní hodnoty mohou být přenášeny cyklicky, nebo na základě události.

Nové RTU jednotky jsou využitelné například v oblasti zpracování čisté i odpadní vody, ale stejně tak i aplikace v zemědělství, například pro hlídání stavu hladin v nádržích atp. Díky svému robustnímu designu, je možné RTU provozovat i v náročných podmínkách s teplotním rozsahem od -40 do +70°C i v záplavových oblastech.

Moduly lze připojit do řídicího centra prostřednictvím různých telecontrol protokolů. Díky podpoře protokolu Sinaut ST7, je možné obě kompaktní RTU jednotky jednoduše integrovat do stávajících SCADA systémů s podporou protokolu Sinaut ST7. Procesní přístroje se připojují přímo na integrované vstupní a výstupní svorky modulů. Také snadné projektování prostřednictvím běžného internetového prohlížeče (web based) dále významně zjednodušuje uvedení stanice do provozu.

Pro připojení k řídicímu centru používá RTU3010C, na rozdíl od integrovaného UMTS modemu u modelu RTU3030C, stávající průmyslové routery, například Scalance M. To poskytuje větší flexibilitu při výběru fyzického média pro přenos komunikace. Použít lze jak mobilní sítě, tak i kabelová vedení s možností přenosu na velké vzdálenosti jako jsou DSL nebo privátní SHDSL. Oba typy modulů lze napájet ze zdroje stejnosměrného napájení 12-24 V DC, a to jak přímo z vhodného napájecího zdroje ze sítě, tak i prostřednictvím dobíjecí baterie a solárního panelu.

V lokalitách, kde není možnost napájení, může být modul v provozu pouze na baterie. RTU navíc umožňuje i přímé napájení připojených senzorů. S novým firmwarem verze V2.0 je možné použít ještě větší množství dodatečných baterií, celková kapacita tak může převýšit až 70 Amper hodin (Ah), a výrazně tak prodlužuje provozní dobu do nutné výměny baterií.

Konfiguraci RTU lze provádět vzdáleně, firmware může být aktualizován prostřednictví obyčejného internetového prohlížeče. Od firmwaru verze V2.0 navíc obě zařízení podporují tzv. autokonfiguraci v softwaru centralizované vzdálené správy – Sinema Remote Connect. To umožňuje jednoduchou konfiguraci zabezpečeného šifrovaného spojení VPN (Virtual Private Network) v této centralizované platformě včetně všech jejich výhod.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Wi-Fi routery s mobilním 3G/4G připojením

Přední světový dodavatel bezdrátových síťových produktů pro domácnosti a malé firmy, představuje dva nové dvoupásmové Wi-Fi routery, pro připojení prostřednictvím mobilní sítě 3G/4G. Oba poskytují připojení k internetu rychlostí až 150 Mbit/s a Wi-Fi připojení rychlostí 450 Mbit/s v pásmu 2,4 GHz a 867 Mbit/s v pásmu 5 GHz. 

TP-Link Archer MR400 není potřeba konfigurovat, stačí vložit SIM kartu pro 4G LTE síť a přístroj zapnout. Připojení je v pásmech 2,4 GHz a 5 GHz s optimalizovaným výkonem a minimalizovanými interferencemi signálu. To spolu se dvěma externími anténami využívajícími nejmodernější technologie zajišťuje stabilní připojení a široké pokrytí. Možnosti rozšiřují tři standardní porty LAN pro místní síť a jeden port LAN/WAN pro externí připojení. 

TP-Link TL-MR3620 také poskytuje připojení 3G/4G a dvoupásmovou Wi-Fi síť. Ke zprovoznění mobilního připojení vyžaduje 3G/4G USB modem, USB port je umístěn na zadním panelu. K dispozici je i standardní port WAN/LAN pro libovolný typ připojení k internetu prostřednictvím příslušného modemu – kabelového, DSL nebo optického. Je vybavený vysoce výkonnými externími anténami, MU-MIMO a tvarování signálu, které maximalizují rychlost připojení a kvalitu signálu pro všechna připojená koncová zařízení. K dispozici je i možnost vytvořit bezpečně oddělenou samostatnou síť pro hosty a nastavovat pravidla připojení pomocí rodičovské kontroly. Při připojení k internetu jiným způsobem než mobilním modemem lze využít port USB ke sdílení datového úložiště nebo tiskárny.

Klíčové vlastnosti:

  • Připojení k mobilnímu internetu 3G/4G s rychlostí až 150 Mbit/s (downlink)
  • Dvoupásmová Wi-Fi síť standardu IEEE 802.11ac v pásmech 2,4 GHz (450 Mbit/s) a 5 GHz (867 Mb/s)
  • Možnost připojení koncových zařízení kabelem pomocí standardních portů LAN RJ45
  • Podpora pevného připojení k WAN
  • Výkonné anténní technologie zajišťují velký dosah a vysokou kvalitu připojení

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor

Wifi zdarma pro studenty a vědce na českých nádražích přibývají

Společný projekt sdružení pro vývoj a výzkum vzdělávání a poskytovatele datových a hlasových služeb umožnilo, že už i nádraží v Ústí nad Labem, Hradci Králové a Zlíně byla pokryta službou, která studentům, pedagogům nebo vědcům poskytuje bezplatné připojení k Internetu přes WiFi.

wlan 2500161 340V současnosti se uživatelé služby eduroam mohou jejím prostřednictvím připojit k Internetu na Hlavním i Masarykově nádraží v Praze a také na nádraží v Pardubicích. Připravuje se také připojení na nádraží v Brně, Plzni, Ostravě hlavním nádraží a Ostravě Svinově, v Olomouci a v Českých Budějovicích. CESNET tímto způsobem rozšiřuje pokrytí mezinárodní roamingové infrastruktury eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje.

Síť eduroam je bezpečná WiFi infrastruktura, kterou vyvíjí a provozuje mezinárodní výzkumná a vzdělávací komunita. Pracuje na stejném principu jako roaming u mobilních operátorů. Uživatel má jediný účet ve své domovské síti a tento účet jej opravňuje k použití bezdrátové sítě kteréhokoli člena projektu.

V současné době je pokrytí služby eduroam v České republice 825 přípojných bodů. Je možné se připojit i v téměř 12 tisících institucí ve více než 85 zemích po celém světě. Bezdrátové připojení je tak na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci, protože jsou k němu zapotřebí jen jedny přihlašovací údaje. 

CESNET se tak dlouhodobě se snaží motivovat další organizace k rozšiřování této infrastruktury na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury eduroam získá instituce jednoduchý systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor