Nezávislý on-line magazín NetGuru.cz

ICT Security  Podnikové systémy Reseller Channel Link

Banner

KALENDÁŘ AKCÍ


Relay Node = pokrývání LTE signálem trochu jinak PDF Tisk Email

Nokia_logoJeště jsme si pořádně nezvykli na zkratku LTE (Long Term Evolution), neboli čtvrtou generaci mobilních technologií,  a už se na nás valí další shluky písmen jako LTE-A, LTE-U, LTE-M, LTE-B, LTE-D.

Naším cílem podrobně vysvětlit všechny zkratky, ale zaměřit se na první z nich: LTE-A (Long Term Evolution – Advanced), která je těm ostatním, uvedeným, jaksi nadřazena.

Jak už překlad LTE-A napovídá, jedná se o vylepšení standardní LTE technologie, které se pro běžného uživatele mobilních zařízení projeví zejména zvýšením rychlostí stahování dat a zrychlením odezvy. Terminály s podporou LTE-A, Cat.6 (max. DL/UL: 300/50 Mbps) jsou již běžně v prodeji a na trhu se již objevují první terminály LTE-A Cat.9 (max. DL/UL: 450/50 Mbps). Operátoři mobilních sítí v Čechách začali s prvními krůčky implementace LTE-A již v loňském roce, ale míst, kde bychom se mohli s LTE-A setkat, je zatím velice málo.

Efektivní navyšování kapacity

LTE-A ovšem není jen o rychlejších datech, ale i o technikách, které nejsou na první pohled pro koncové uživatele patrné, ale které pomáhají operátorům mobilních sítí rychleji pokrývat signálem LTE  a také efektivně zvyšovat kapacitu sítě v problematických lokalitách.
Jednou z technik, které tyto problémy řeší, jsou takzvané „Relay Nodes“, neboli „řetězené základnové stanice“.
Každá základnová stanice LTE (eNodeB) musí být připojena do páteřní sítě, tak aby mohla komunikovat s ústřednou a posílat/přijímat uživatelská data. Běžné základnové stanice pro toto spojení (tzv. backhaul) používají buď mikrovlná pojítka, nebo metalická čí optická propojení. V určitých případech je však technicky či ekonomicky velmi složité tato spojení vytvořit. Zde by mohla pomoci právě technika LTE-A „Relay Node“. 

Principem je, že pro připojení k ústředně použijeme jinou základnovou stanici LTE (tzv. donor eNodeB) a to na stejném frekvenčním pásmu používaném pro komunikaci mezi základnovou stanicí a uživatelem. Tím pádem pro instalaci základnové stanice nepotřebujeme žádné mikrovlnné spoje či dráty. Jediným nutným externím připojením je pouze zdroj napájení.

Co je Relay Node

Frekvenční LTE pásmo, přesněji řečeno i časové pásmo (neboť v LTE používáme jak frekvenční, tak časové dělení) pro „Relay Node“ rozdělíme na dvě části. Na část, která bude obsluhovat LTE terminály a na část, které bude data těchto terminálu posílat/přijímat dále do ústředny a do Internetu.

06_04_Hlavni2_Nokia_obr

Na první pohled se může zdát, že kapacita oříznutím frekvenčního pásma pro koncové uživatele v dané oblasti klesne. Musíme si ovšem uvědomit, že současně se snížením frekvenčního pásma v cílových lokalitách, zvyšujeme i počet základnových stanic a tudíž celková kapacita (počet obsloužených uživatelů) v dané oblasti podstatně vzroste. Faktem ovšem zůstává, že pokud použijeme stejné frekvenční pásmo s časovým dělením (tzv. Inbound Relay Node) pro koncové uživatele i pro backhaul, maximální rychlost stahování/posílání dat bude logicky nižší. Tato nevýhoda se dá překonat tak, že backhaul spojení přemístíme na jiné frekvenční pásmo, než na kterém vysíláme pro koncové uživatele (tzv. Outband Relay Node).  Toto pásmo musí mít ovšem operátor k dispozici (a každé pásmo něco stojí), takže operátor musí mít jasno, která z možností je pro něj výhodnější. Technika LTE-A „Relay Node“ je jistě zajímavou možností pro provozovatele mobilních sítí, jak snadno a efektivně rozšiřovat LTE pokrytí pro koncové uživatele.   

Zkratky

LTE-A                                  Long Term Evolution – Advanced (vylepšená LTE)

LTE-M                                 LTE Machine to Machine – LTE pro komunikaci zařízení (IoT, Internet of Things)

LTE-B                                  LTE Broadcast, náhrada pozemního TV vysílaní LTE technikou eMBMS (Multimedia Broadcast Multicast Services)

LTE-U                                 LTE Unlicensed, využítí nelicencovaného pásma pro LTE (zejména pásmo 5GHz)

  1. eNodeB               základnová stanice pro LTE
  2. RN                                       Relay Node
Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit