OceanStor v3 – Storage připravená pro budoucnost

huatech_logoHuawei Technologies se zabývá vývojem diskových polí již téměř 12 let. Divize Storage vznikla v roce 2004 s jasným cílem orientovat se jak na operátorský segment,

tak i na oblast Enterprise. V roce 2007 se Huawei spojilo s firmou Symantec a vytvořili společný podnik s cílem vyvinout řešení pro zabezpeční sítí ale hlavně disková pole a platformy, které budou konkurovat velkým výrobcům storage jako je EMC, HP, Hitachi či NetApp.

03_09_Clanek2_Huatech

V roce 2012 se Symantec rozhodl z tohoto společného podniku odejít a svůj 49 procentní podíl prodal Huawei. Od tohoto roku Huawei vyvíjí své storage platformy, čistě pod svou taktovkou a je to znát. Díky obrovskému množství vývojářů čítající několik desítek tisíc lidí zaznamenává každým rokem obrovský technický posun. Například v Gartner magic Quadrants se Huawei posunulo do části challangers a dále se přibližuje k top 5 výrobcům.

Zrodila se třetí generace

Na základě tohoto dlouholetého vývoje uvedlo Huawei v polovině loňského roku třetí generaci diskových polí OceanStor 5300, 5500, 5600, 5800, 6800 v3, které přináší mnoho nových technologií. Řada v3 je unified storage disponující nejlepším poměrem cena/výkon na českém trhu v kategorii entry a mid-range storage. Jelikož architektura diskového pole je navržena velmi robustně a je založena na sběrnici PCIe 3.0 pole dosahují vysokého stabilního dlouhodobého výkonu až 650 000 IOPS (vice info zde), což je výkon srovnatelný s diskovými poli řady Enterprise, které jsou několikanásobně dražší. Díky tomuto dosahovanému výkonu řadičů je možné diskové pole osadit větším množstvím SSD disků aniž by kontrollery pole představovaly úzké hrdlo v procesováni vstupně-výstupních operací, jak je tomu u jiných výrobců na trhu.

OceanStor v3 je tak vhodný pro nasazení s OLTP nebo OLAP databázemi, díky podpoře VAAI a VASA (včetně vVols) pro VMware 6, i pro virtualizaci a pro cloud computing. Jedinečná škálovatelnost umožňuje disková pole rozšířit až na 3200 disků a 14,5PB čisté použitelné kapacity v RAID6, kterou lze prezentovat jak přes SAN tak i pomocí NAS protokolů.

Připojení pole k serverové infrastruktuře pomocí front-end portů můžete velmi jednoduše škálovat a rozšiřovat pomocí Smart IO modulů jichž lze osadit 24 to znamená, že můžete připojit až 56 8GB FC, 28 56GB IB, 56 10Gb Eth/FCoE, 56x 1GE, nebo dvě deduplikační a kompresní karty.

Huatech

Ještě něco navíc

OceanStor v3 ovšem není jen výkonné pole, ale disponuje i celou řadou softwarových funkcionalit: HyperSnap (snapshoty), HyperClone (klony), HyperCopy (lokální nebo vzdálené kopie LUNs), HyperReplication (synchronní i asynchronní replikace), HyperMirror(konzistentní kopie dat), SmartThin (tenký provisioning se zpětnou reklamací nevyužitého místa), SmartQoS (omezení výkonu daného LUN pomocí limitace IOPS nebo šířky pásma), SmartTier (tiering přes typy disků SSD, SAS, NL-SAS), SmartMotion (automatické rozprostření dat na nově přidané disky), SmartMigration (migrace dat z externě virtualizovaných diskových polí), SmartVirtualization (externí virtualizace diskových polí třetích stran), SmartMulti-Tenant (rozdělení diskového pole na nezávislé skupiny spravované dílčími administrátory), SmartCache (navýšení primární cache pomocí SSD disků), OceanStor ReplicationDirector (Host agent software pro konzistentní snapshoty), OceanStor DeviceManager (System management software)

Lednové novinky

Koncem ledna 2016 byla také vydána nová verze firmware s kódovým označením V300R003 přinášející mnoho nových funkcionalit, které znamenají vylepšení v oblasti disaster recovery, zálohování, efektivního využití místa a bezpečnosti.

Kromě nové verze firmware došlo i k navýšení velikostí Cache u  některých typů  polí a byly přidány nové typy harddisků  1800GB 10k 2,5“, 1800GB SSD 2,5“ a 8TB NL-SAS 3,5“. Jako poslední Hardwarové vylepšení byly přidány nové IO moduly (samozřejmě hot-swapové) s 8x 8GB FC porty, 4x 10GE BASE-T  a Smart ACC IO (deduplikační a kompresní karta umožňující offload zátěže kontrollerů)

Mezi nové funkcionality bylo přidáno

  • HyperMetro (active-active storage cluster s automatickým failover kompatibilní  s VMware 6),
  • HyperVault (vestavěné zálohování založené na snapshotech)
  • SmartPartition (rozdělní cache na  několik oddílů dedikovatelných  pro jednotlivé aplikace),
  • SmartErase (bezpečné smazání dat podle standardu DoD 5220.22-M),
  • SmartDedupe & Compression (inline deduplikace a komprese použitelná samostatně nebo včetně ACC IO karet)
  • SmartQuota (quota management pro file system),
  • HyperLock (uzamknutí LUN do WORM stavu na základě politiky),
  • Hardwarová enkrypci harddisků s AES256
  • VAAI 2013 a VASA (verze 2.0 s vVols)

Huawei OceanStor v3 lze tedy díky výjimečnému poměru cena/výkon nasadit všude tam, kde zákazníci vyžadují nízké kapitálové náklady, vysokou spolehlivost, vynikající stabilitu, nízkou cenu supportu, velmi malou spotřebu energie a rozšiřitelnost kapacity či front-end konektivity.

Navíc veškeré Smart a Hyper funkcionality se licencují na celé pole, takže již nikdy nebudete muset dokupovat licence po rozšíření.

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor