Až gigabit přes DSL. To je G.fast od Nokie

Nokia_logoSpolečnosti Nokia a Energia Communications (Enecom) spustí v Japonsku první komerční služby přes technologii G.fast na světě.

Technologie G.fast je další generací z řady technologií DSL, které umožňují na stávajících sítí s metalickými kabely pro realizaci přístupu k Internetu. Pomocí G.fast lze poskytovat koncovým zákazníkům přenosové rychlosti až 1 Gb/s. Technologie G.Fast od společnosti Nokia pomáhá EneCom zavádět ultra-širokopásmový přístup i do oblastí, kde by bylo obtížné zavádět optická vlákna, jako jsou činžovní domy. Řešení G.fast, vyvinuté Nokia Bell Labs, využívává techniky vektorování k účinnému potlačení přeslechů, které mají dominantní vliv na rychlost přenosu dat po metalických kabelech. EneCom může poskytovat přenosové rychlosti až 1 Gb/s, které jsou obvykle poskytovány po optických vláknech, a to na vzdálenost několik set metrů po stávající telefonním metalické síti, což eliminuje potřebu zavádět nákladné a časově náročné řešení FTTH.

Zkušební provoz proběhl úspěšně v roce 2015 a nynější spuštění komerčních služeb bude umožňovat EneCom uspokojovat rostoucí poptávku po další generaci ultra širokopásmového přístupu k Internetu, které bude dovolovat efektivnější přenos velkokapacitních souborů, vysoce kvalitní Internetové služby, TV program v rozlišení 4K, streamované HD TV programy či připojení více zařízení k Internetu

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor