Conteg: od rozvaděčů k chlazení

Conteg patří již sedmnáct let mezi největší výrobce IT rozvaděčů v Evropě. Před zhruba osmi lety si nejvyšší management uvědomil, že je škoda dodávat pouze rozvaděče, když znalost problematiky datových center a serveroven umožňuje daleko širší využití. Conteg vstoupil na trh s klimatizačními jednotkami pro IT aplikace.

Dnes se může počítat mezi významné hráče v tomto oboru na evropském trhu.

Zpočátku samozřejmě firma neměla dostatečnou technologickou zkušenost, aby dokázala sama vyrábět takto pokročilý typ výrobku, nehledě na rizika spojená

AC-TCW-42-60x100-TOD_black_01_vrstvy-bez-stinu

 s odstartováním prodeje nového sortimentu. Proto bylo logickým krokem spojit síly s nějakým světovým výrobcem. Jako ideální partner pro dlouhodobou spolupráci byla vytipována německá rodinná firma Stulz, která má na trhu s chladicí technikou velké renomé. Během dalších let se ovšem ukázalo, že vývoj se nedá zastavit a zejména v oboru IT je nezbytné držet se na technologické špičce. V roce 2012 padlo konečné rozhodnutí a vývojoví pracovníci v Contegu se pustili do návrhu vlastní konstrukce mezirozvaděčové klimatizační jednotky. Ta měla splňovat aktuální moderní požadavky klientů. Zejména v energetické efektivitě a v moderní regulaci a nadstandardním komunikačním vybavení. V létě 2013 se začala sériově vyrábět nová řada jednotek vlastní výroby CoolTeg Plus.

Až 16 jednotek na jeden displej

Klimatizační jednotky mají stejný design jako IT rozvaděče, mezi které se zabudovávají, čímž je velmi usnadněna následná kabeláž, zastřešení uliček, instalace dveří a dalších prvků. Základem každé jednotky je vysoce účinný výměník tepla a sada ventilátorů. Používáme již výhradně motory s technologií EC, která umožňuje plynulé řízení otáček a je energeticky velmi úsporná. Regulátor, který je instalován v každém zařízení, je schopen individuálního řízení, ale i komunikace s celou skupinou jednotek. Aktuální informace dostává od čtyř teplotních a dvou vlhkostních čidel, umístěných v přední a zadní části, vždy nahoře a dole, tak aby byla zajištěna objektivita měření. Pro komunikaci s klientem slouží velký barevný dotykový displej s názornými schématy, na první pohled jasnými informacemi i rozsáhlým servisním menu. Jeden displej může obsluhovat skupinu až 16 klimatizací, což přináší nejen finanční úsporu ale i provozní výhody.

Jednotky CoolTeg Plus se vyrábějí v provedení DX (přímý výpar s kompresorem umístěným ve venkovním prostředí) a CW (vodou chlazené jednotky napojené na systém s chillery). Vodní verze je nabízena ve dvou velikostech – šířky 300mm (výkon cca 25kW) nebo 600mm (výkon cca 60kW). Všechny jednotky je možné dovybavit širokou řadou příslušenství, například parními zvlhčovači, komunikačními kartami, čerpadly kondenzátu a podobně.

Jak ušetřit místo

CHA_6xRSF_4xcool-unit_2xslidding_zakryti_02_cmykRok po uvedení na trh už bylo jasné, že princip mezirozvaděčových jednotek je správný a dobývá svět, nicméně ani teď nelze usnout na vavřínech. Kontinuální spolupráce s technickými univerzitami přinášela množství námětů a teoretických znalostí. A proto technici Contegu vyrobili prototyp zcela unikátního zařízení pro chlazení datových rozvaděčů. Zadání bylo jasné, vyvinout klimatizaci, která nebude zabírat žádný prostor v datovém sále a bude mít co nejmenší spotřebu energie. Tento výrobek byl později nazván CoolTop, protože je typicky umístěn nad IT rozvaděči a umožňuje přívod chlazeného vzduchu shora.

Jádrem této klimatizační jednotky je vodní výměník z měděných trubek doplněných hliníkovými lamelami, který má extrémně nízkou tlakovou ztrátu jak na vodní, tak na vzduchové straně. Je to umožněno především velkou plochou, kterou unikátní umístění nad rozvaděči dovoluje. Důležitým prvkem jsou axiální ventilátory poháněné integrovanými EC motory. Vyrábějí se dvě výkonové velikosti a to se dvěma nebo třemi ventilátory. Menší typ má chladicí výkon cca 38kW, větší typ cca 47kW. Přičemž rozměry jednotky zůstávají stejné – výška 600mm, hloubka nad rozvaděči 400m a délka 2400mm tak, aby zařízení pasovalo na 4 rozvaděče šíře 600mm nebo na tři rozvaděče šířky 800mm.

Osvědčená regulace z jednotek CoolTeg byla zde doplněna zejména bezpečnostními funkcemi a uzpůsobena použití výrobku. Protože bylo od počátku zřejmé, že marketingově nejchoulostivějším faktem bude vodní instalace nad IT technologiemi, kladli konstruktéři největší důraz na bezpečnost celého vodního

cooltop_ulicka_2015_

 hospodářství. Výměník je umístěn nad nerezovou vanou, která je ještě instalována v ocelové vaně, jež tvoří kompaktní opláštění celé jednotky. Vana je standardně vybavena hladinovým čidlem kondenzátu a pro případ přetečení kapaliny z nerezové vany do vany záchytné lze instalovat detekční záplavové lano, které dá pokyn solenoidovým ventilům k uzavření celého výměníku. Pro případ poškození na sací straně výměníku jsou před ním instalovány speciální filtry určené k záchytu kapek. Na výfukové straně je volitelně umístitelný odlučovač kapek. To vše činí jednotku naprosto bezpečnou z pohledu všech běžných situací.

Klimatizační jednotky CoolTop se standardně nabízejí pro aplikace s uzavřenou studenou uličkou, do níž koncepčně perfektně zapadají. Je možné je využít i prouzavřené teplé uličky, kde se z geometrického pohledu nabízí jako ideální utěsnění zón do stropu místnosti. Doporučuje se vybavit skupiny jednotek o regulaci v závislosti na přetlaku v uzavřené uličce. Celá skupina v jedné uličce tak reaguje na zvýšenou IT aktivitu vyššími otáčkami ventilátorů, přičemž si zachovává individuální charakter regulace výkonu podle lokálních teplot. Tímto sofistikovaným způsobem se dosahuje nejen maximální efektivity z pohledu spotřeby energie, ale především je zajištěn naprostý komfort pro servery, které netrpí nedostatkem chladicího vzduchu, ale ani „přefukováním“, které jejich komponenty dlouhodobě poškozuje.

Celý koncept vnitřních klimatizačních jednotek CoolTeg a CoolTop, které mohou být libovolně kombinovány, firma Conteg doplňuje i dodávkou venkovních kompresorových jednotek a vlastních chillerů řady AC-CHE o výkonech až do 1400kW. Co však zákazníky nejvíce přitahuje, jsou předprodejní odborné služby, CFD počítačové simulace a konzultace se zkušenými odborníky. Díky této kompaktní nabídce zařízení a služeb se Conteg může chlubit úspěchy po celé Evropě, na Blízkém Východě i v Rusku.