Pozor na tiskárny. Mohou otevřít cestu hackerům

hp_logosmTiskárny jsou neoddělitelnou součástí téměř každého pracoviště. Moderní tiskárny se v mnohém podobají

 počítačům – mají vlastní harddisk,

operační systém a mají přístup do firemní sítě.  Ale na rozdíl od počítačů si mnohem méně lidí uvědomuje jejich ohrozitelnost.

Podle výsledků Ponemon Istitute společnosti ve velké míře ignorují rizika spojená s tiskárnami a jinými periferními zařízeními. Z více než 2000 IT manažerů ze Severní Ameriky, Evropy, Asie a Latinské Ameriky si 64 procent myslí, že by jejich tiskárny mohly být napadnuty, ale pouze 44 procent uvedlo, že se jejich bezpečnostní politika věnuje i síťovým tiskárnám.

Rizika nezabezpečených tiskáren

Ochrana před narušením bezpečnosti je jednou z největších výzev, kterým společnosti v současné době čelí. Pokud je nechráněná tiskárna přístupná skrze internet, jsou možnosti jejího využití pro potenciální hackery v podstatě neomezené. Může se tak snadno stát vstupním bodem pro přístup do firemní sítě.

Podle výsledků průzkumu navíc IT manažeři očekávají nárůst rizika narušení bezpečnosti a to z důvodů častějšího využívání mobilních technologií, většího počtu vzdálených pracovníků a stále většího počtu zařízení připojených do sítě.

Z těchto důvodů 57 procent respondentů předpovídá v následujícím roce únik dat spojený s užíváním nezabezpečených tiskáren připojených do sítě.

Zabezpečení tiskáren jako přehlížený faktor

Pouze 44 procent respondentů uvedlo, že bezpečnostní politika jejich společnosti zahrnuje i tiskárny zapojené do sítě a 64 procent potvrdilo, že rizika vnímají spíše v souvislosti se stolními počítači a notebooky. Výsledkem je pak pesimistický pohled respondentů na možnosti zabránění úniku dat obsažených v paměti tiskárny. Tiskárny často nejsou vůbec chráněny proti neoprávněnému přístupu přes WiFi nebo přes otevřené porty.

Lidský faktor

Technologie bezpečného tisku je jedním klíčovým faktorem, přístup zaměstnanců k tisku je dalším.  Přes 56 procent respondentů se domnívá, že zaměstnancihp_lnek nepovažují tiskárny za oblast spojenou s bezpečnostním rizikem. To může vést k nedbalosti při používání tiskáren a dalších periferních zařízení obsahujících důvěrné informace.

Mezi nejrizikovější oddělení ve společnostech patří vedení, obchodní oddělení a oddělení lidských zdrojů. V těchto odděleních by bezpečnostní postupy využívané v úlohách spojených s tiskem měly být co nejvíce posíleny. Přesto dle výsledků výzkumu pouze 30 procent respondentů uvedlo, že jejich společnost má metodu pro identifikaci vysoce rizikových tiskáren.

Řešení zranitelnosti tiskáren

Politika vzdělávání zaměstnanců a boxy na skartaci jsou nejpoužívanější metody, jak zabezpečit tiskárny a vytištěné dokumenty. Většina respondentů uvedla, že jejich společnosti nemají zásady zabezpečení pro síťové tiskárny a že zaměstnanci nejsou obeznámení s bezpečnostními riziky spojenými s tiskárnami.

V důsledku ignorování neoprávněného přístupu k síťové tiskárně je v průměru 44 procent tiskáren nezabezpečených vůči neoprávněnému přístupu k datům uloženým v paměti zařízení a 55 procent je nezabezpečených vůči neoprávněnému přístupu k vytištěným materiálům.

S řešením nejen pro podnikový segment přichází společnost HP s novými tiskárnami a multifunkčními tiskárnami (MFP) HP LaserJet, které patří mezi nejbezpečnější na světě a pomáhají chránit nejen zařízení firem, ale i jejich dokumenty a data před nebezpečnými útoky.  Patří sem modely HP LaserJet Enterprise M506, HP LaserJet Enterprise MFP M527 a HP LaserJet Enterprise MFP M577. Tiskárny a MFP LaserJet Enterprise mají nejlepší dostupné bezpečnostní funkce, včetně:

  • HP Sure Start umožňuje detekci útoků na BIOS a jeho nevyžádané změny, s následnou automatickou obnovou.
  • Funkce Whitelisting povolí nahrání a spuštění pouze známého a prověřeného firmwaru.
  • Run-time Intrusion Detection je novou funkcí, která umožňuje monitoring útoků v paměti zařízení.