AirLive SmartCube 300W: IP kamera se senzory

AirLive_logoBezdrátová IP kamera nabízí kromě kvalitního obrazu s Full HDrozlišením i oboustranný přenos zvuku

 a senzory teploty i vlhkosti Kompaktní interiérová IP kamera AirLive SmartCube 300W

přináší oproti běžným modelům IP kamer hned několik zajímavých prvků nadstandardní výbavy. Snímač kamery s rozlišením 3 Megapixely pořizuje obraz ve Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 bodů) se 30 snímky za sekundu a při snížení snímkové frekvence na 20 snímků za sekundu lze pořizovat záznam s rozlišením až 2 048 × 1 536 bodů. V prstenci kolem čočky objektivu je umístěno 10 infračervených diod pro záznam obrazu i za úplné tmy na vzdálenost až 10 metrů a pod objektivem se nachází PIR čidlo, které dokáže detekovat pohyb na vzdálenost až 5 metrů.

AirLive_SmartCube_300W

Nadstandardní výbava

V těle kamery je dále instalován i mikrofon a malý reproduktor, díky čemuž je možné kameru využít i ve dveřním režimu, kdy kamera automaticky detekuje příchozího, přenese obraz do mobilního zařízení, ve kterém je instalovány příslušná aplikace, a umožní komunikaci s návštěvníkem. Za tímto účelem má kamera itzv. corridor mód, ve kterém je záběr optimalizován pro pohled na dlouhé a úzké chodby budov. PIR čidlo může ve spojení s kamerou pracovat i zcela autonomně: detekce pohybu spustí záznam, který je ukládán na vloženou microSD kartu. PIR čidlo funguje na základě rozdílů teplot, proto spolehlivě detekuje lidi, ale vyhne se planým poplachům vyvolaným pohybem stínu či jinými podněty, které spouštějí alarm na základě detekce pohybu.

Hardwarovou výbavu kamery doplňují ještě čidla teploty a vlhkosti, zobrazující aktuálně naměřené hodnoty i dlouhodobou statistiku jejich vývoje. Podle nastavení mohou čidla při překročení zadaných hodnot spustit alarm v podobě notifikace odeslané do smartphonu. Do sítě se kamera připojuje přes Ethernetový port (100 Mb/s) nebo po Wi-Fi (802.11n). Přenos dat je samozřejmě šifrovaný a současně může být k jedné kameře připojeno až 10 uživatelů.

Pokročilá analýza obrazu

Kamera AirLive SmartCube 300W obsahuje i velmi nadstandardní softwarovou výbavu. Kromě spolupráce se zmíněnými senzory se nabízí také inteligentní analýza obrazu s detekcí tváří a počítáním lidí. Funkce Trip Zone detekuje pohyb mezi dvěma vyznačenými oblastmi, iMotion lze detailně nastavit na sledování pohybu určeného objektu a e-Fence ohlídá pohyb ve vyznačené zóně. Všechny tyto pokročilé funkce jsou součástí softwaru kamery, proto není třeba provádět analýzu v počítači a pořizovat si za tímto účelem nákladný software.

Kromě webového administračního rozhraní lze funkce kamery ovládat i v prostředí mobilní aplikace AirLive APPCAM pro zařízení s Androidem a iOS, kde lze sledovat záběr kamery, spouštět nahrávání či nastavovat notifikace při detekci pohybu nebo dosažení předvolených hodnot teploty a vlhkosti.

Kamera AirLive SmartCube 300W s cenou kolem 3 500 Kč bez DPH najde svoje uplatnění ve firmách, obchodech i domácnostech, kde díky svým kompaktním rozměrům nebude působit nijak rušivě. Její instalace, zprovoznění a nastavení detekce pohybu i notifikací nezabere více než několik minut. Mobilní aplikace AirLive APPCAM nepůsobí svým designem příliš moderně, ale je přehledná a funkční. Pro nasazení ve firemní síti bude možná chybět podpora napájení po Ethernetu (PoE).

Autor: Petr Smolník, šéfredaktor