Asus RT-AC3200: Bleskurychlá Wi-Fi

asus_logoNová generace Wi-Fi routerů podporujících bezdrátový standard IEEE 802.11ac si již nevystačí se dvěma vysílacími pásmy na 2,4 a 5 GHz, ale pro zvýšení propustnosti přidává další 5GHz pásmo

Wi-Fi router Asus RT-AC3200 patří mezi nejvýkonnější zařízení na současném trhu, přičemž jeho maximální teoretická propustnost při bezdrátovém přenosu dat činí ohromných 3 200 Mb/s. Této hodnoty je dosaženo díky současnému vyslání ve třech pásmech – jednom s frekvencí 2,4 GHz a dvou na 5GHz frekvenci. Tato konfigurace si vyžádala přidání dalších antén pro vysílání a příjem signálu Wi-Fi, takže jich na těle routeru RT-AC3200 najdeme hned šest (v konfiguraci 3×3, tedy 3 antény pro vysílání a 3 pro příjem). Kromě stromořadí antén obsahuje designově velmi vydařené tělo routeru klasickou kombinaci 1 WAN a 4 LAN portů (všechny samozřejmě gigabitové) a po jednom USB portu ve11_09_Clanek1_Asus_recenze_obr specifikaci 2.0 a 3.0. Pomocí tlačítek skrytých pod předním okrajem těla routeru lze vypínat Wi-Fi a indikační diody, tlačítko pro připojení klientských zařízení přes WPS se nachází na zadní straně zařízení. Jeden z LAN portů lze překonfigurovat na WAN – pro dosažení vyšší rychlosti nebo pro záložní připojení do internetu.

Router pohání výkonný procesor s 256 MB operační paměti a zařízení je doslova prošpikováno zajímavými síťovými technologiemi. Například Tri-Band Smart Connect vybírá optimální pásmo pro konkrétní klientské zařízení, aby starší zařízení v síti nebrzdila ta novější s vyšší propustností. AiRadar optimálně upravuje vyzařovací diagram podle polohy klientských zařízení a nechybí ani adaptivní QoS pro řízení šířky pásma, dostupného jednotlivým klientům a konkrétním aplikacím. Zajímavostí je, že router má hardwarový NAT, který slibuje vyšší rychlost, než softwarový překlad adres. Vše se ovládá v přehledném administračním rozhraní, které sice obsahuje drobné chyby v překladu (například „Band“ je do češtiny přeloženo jako „Kapela“), ale jinak obsahuje nebývalou šíři funkcí a uživatelských předvoleb. Za pozornost stojí například podrobná analýza síťového provozu, detailní kontrola nad jednotlivými klienty (včetně například i navštívených adres atd.) nebo pokročilé zabezpečení včetně kontroly zabezpečení routeru a ochrany před útoky, blokování nebezpečných webových stránek a detekce nakažených zařízení. Nechybí ani možnost filtrování URL nebo nastavení časových omezení pro konkrétní klienty. V moderním síťovém zařízení nemohou chybět ani cloudové funkce, zde obsažené v podobě sady nástrojů AiCloud 2.0. Tyto nástroje zajišťují jednak vzdálenou správu routeru a sítě po internetu (Asus nabízí i vlastní DDNS), ale také dostupnost dat z připojených zařízení prostřednictvím cloudu. Podporována je i synchronizace s Dropboxem a samozřejmě nechybí příslušné mobilní aplikace pro Android a iOS.

Praktická měření ukázala, že router Asus RT-AC3200 splňuje nejvyšší nároky na rychlost bezdrátového přenosu dat velkému množství současně připojených klientů. Naměřená maximální propustnost kolem 550 Mb/s je výborným výsledkem, zvláště pokud uvážíme, že i při měření za ztížených podmínek (velká vzdálenost přes 2 zdi) neklesla přenosová rychlost pod 150 Mb/s. Lepší výsledky jsme očekávali při přenosu dat z disku připojeného přes rozhraní USB 3.0, ale naměřených cca 40 MB/s při čtení, resp. 25 MB/s při zápisu dat nepředurčují RT-AC3200 jako náhradu NAS serveru. Naměřená spotřeba kolem 16 wattů při přenosu dat je pro takto výkonný router v pořádku, spotřeba v klidu (kolem 13 wattů) by ale mohla být nižší.

Asus RT-AC3200 je jedním z mála Wi-Fi routerů s teoretickou propustností na úrovni 3 200 Mb/s na trhu a přijde na nemalých cca 6 000 Kč (bez DPH). Jedná se ovšem o špičkové zařízení s opravdu bohatou nabídkou funkcí.