WD My Cloud EX2: NAS k okamžitému nasazení

wdlogo140WD je nejen výrobcem pevných disků, ale rovněž i síťových úložišť, vhodných pro podnikatele a menší firmy. Mezi jejich hlavní výhody patří snadné ovládání a cloudové funkce.

NAS servery pod značkou WD řady My Cloud jsou vybaveny pevnými disky WD Red, určenými pro nepřetržitý provoz v síťových úložištích. Zatímco modely My Cloud a My Cloud Mirror jsou určeny především pro domácí uživatele a skladování multimediálních souborů dostupných prostřednictvím cloudu, vyšší řada, reprezentovaná dvoudiskovým modelem My Cloud EX2 a čtyřdiskovým My Cloud10_08_Hlavni2_WD EX4 uspokojí i požadavky menších firem. Otestovali jsme model My Cloud EX2 v základní, 4TB konfiguraci, obsahující dva 2TB disky WD Red. V nejvyšší konfiguraci má My Cloud EX2 kapacitu 12 TB (nebereme-li v úvahu ochranu dat zrcadlením) a lze pořídit i model bez disků.

Šasi NAS serveru My Cloud EX2 je v porovnání s běžnými dvoudiskovými modely síťových úložišť velmi kompaktní. Disky se do něj vkládají shora, bez použití ližin či šuplíků. Gigabitové LAN rozhraní na zadní straně zařízení doplňují dva porty USB 3.0. NAS pohání výrobcem blíže nespecifikovaný procesor s taktem 1,2 GHz a 512 MB operační paměti. My Cloud EX2 nemá žádný ventilátor – k odvodu tepla slouží otvory na vrchní a spodní straně šasi.

Podobně jako u ostatních modelů úložišť WD je i zprovoznění My Cloud EX2 záležitostí okamžiku. K dispozici je desktopová zálohovací aplikace, stejně jako přehledné administrační rozhraní pro nastavení uživatelských účtů, kvót a oprávnění. Velmi snadno si nastavíte automatické zálohování počítačů s Windows (prostřednictvím aplikace WD SmartWare) nebo s OS X (s využitím Apple Time Machine). U vyšších modelů úložišť WD, jako je i My Cloud EX2, lze softwarovou výbavu doplnit o další aplikace, například mediaserver Plex, antivir, webové platformy nebo aplikaci Dropbox pro propojení a synchronizaci s cloudovým úložištěm. Pro smartphony s Androidem a iOS je k dispozici aplikace WD My Cloud, která zajistí přístup k datům v úložišti po internetu. Konfigurace této funkce je naprosto jednoduchá: stačí se pouze jednou připojit ze smartphonu k úložišti přes domácí síť a mobilní zařízení tímto způsobem autorizovat. Pak je možné připojovat se z jakékoli jiné sítě. S cloudovými funkcemi souvisí i služba WD Sync, prostřednictvím které lze automaticky synchronizovat obsah mezi všemi používanými počítači. Přenášená data chrání WD Sync 128bitovým AES šifrováním.

Výkon NAS serveru My Cloud EX2, jehož základní, 4TB varianta přijede přibližně na 7 000 Kč bez DPH,  odpovídá síťovým úložištím střední třídy. Přenosové rychlosti se pohybují kolem 110 MB/s při čtení, resp. 70 MB/s při zápisu. Spotřeba na úrovni 20 wattů v plném provozu je v normě.

Na berlínském veletrhu IFA představila firma WD několik novinek. Především jde o novou verzi operačního systému pro NAS servery My Cloud OS 3. Nové funkce jsou zaměřeny především na multimédia – snadné sdílení souborů a jejich synchronizaci mezi různými zařízeními – aby je měli uživatelé k dispozici kdykoli a na jakémkoli zařízení. Hardwarovou novinkou je dvoudiskové úložiště My Cloud Mirror 2. generace s výkonnějším procesorem, automatickým zrcadlením ukládaných dat a jejich zálohováním z počítačů i mobilních zařízení.